03-5754051
תמונת דגל לאתר באנגלית
תמונת דגל לאתר ברוסית
 
09:24 , 13.05.04
 
הבנק גבה ריבית מופרזת, הלקוח רשאי להתגונן

ביהמ"ש המחוזי בת"א העניק רשות להתגונן ללקוח שבנק דיסקונט הגיש נגדו תביעה על סך של 2 מיליון שקל;
לטענת הלקוח, הבנק חייב את חשבונו ריבית לא מוסכמת עבור העברת יתרת חוב מחשבון מט"ח לחשבון שקלי


בית המשפט המחוזי בתל-אביב העניק בימים אלו ללקוח דיסקונט רשות להתגונן בפני תביעה כספית שהגיש נגדו הבנק על סך של כ-2 מיליון שקל. הלקוח, אהרון גואטה, טען כי הבנק העביר את יתרת חובו מחשבון מט"ח לחשבון שקלי, וכתוצאה מכך חוייב חשבונו בריבית לא מוסכמת או מופרזת.

לטענת גואטה, באמצעות עורך הדין יובל אזני, הבנק לא היה רשאי להעביר ללא ידיעתו וללא אישורו את יתרת החוב מחשבון המט"ח לחשבון השקלי, ולחייב את החשבון השקלי לפי ריבית של חריגה ממסגרת אשראי, שהייתה גבוהה באופן משמעותי מהריבית בחשבון המט"ח.

גואטה טוען, כי הבנק אינו זכאי לגבות את הריבית הלא מוסכמת שגבה או כל ריבית שהיא, ולא היה זכאי לחייב את הריבית באופן רבעוני, מאחר והוא לא ביקש מהבנק מסגרת אשראי כלשהי בחשבון העו"ש ולא קיבל כזאת.

לפי חוות דעת של דוד אברון, מנכ"ל חברת מ.א. בקרה וניהול, המתמחה בבדיקת חשבונות בנקים, אילו הבנק לא היה מבצע את חיוב הריבית הלא מוסכמת, הייתה יתרת החוב עומדת על כ-142 אלף שקל, וחשבון העו"ש של הלקוח היה עומד ביתרת זכות של כ-160 אלף שקל.

בהחלטה לתת לנתבע רשות להתגונן תהה שופט ביהמ"ש המחוזי בת"א, ד"ר עדי אזר, כיצד יתכן שיתרת חוב של כ-328 אלף דולר, לאחר קיזוז סכומים של 260 אלף דולר בגין מכירת נכס וכ-49 אלף דולר בגין פדיון קופ"ג ע"ש הנתבע, תהפוך ליתרת חוב של 2 מיליון שקל.

לדברי השופט, יתרת החוב שנוצרה מעוררת חשש כי היא מורכבת מריבית בחשבון העו"ש שלא הייתה מוצדקת נוכח המרת החוב הדולרי לחוב שקלי, שהתבצעה ללא הסכמת הלקוח.

(ת.א. 1169/01)
כתובת: דרך מנחם בגין 7 - רמת גן | טלפון: 03-5754051 | פקס: 03-6114299